Ant parketo dominavo Gediminas Poviliauskas, bet žingsnį link pusfinalio žengė „Ferimsta“

Sunki ta prognozuotojo dalia. Tiek „Stekas-Rivilė“, tiek „Ferimsta“ neturėjo išvakarėse apdainuotų kelių svarbių žaidėjų. Tai kiek keitė abiejų komandų galimybes, o pirmoji abiejų ekipų kaktomuša nepaliko abejingų. Nugalėti galėjo tiek vieni, tiek kiti.

Kai mačą lemia kelios (ne)smulkios detalės

Apie savo susitelkimą lemiamam A lygos čempionato etapui „Ferimsta“ išreiškė surinkę visus 12 žaidėjų. Tiesa, komandai nepadėjo vienas svarbiausių žaidėjų atakų kūryboje – Aurimas Birgelis, kurį buvau įvardinęs kaip vienu iš galimų „Steko-Rivilės“ duobkasių. Tuo metu Antanas Vipartas neturėjo apkaboj nepakeičiamo startinio penkto žaidėjo Donato Janavičiaus ir Alvydo Žarskaus.

Prognozėse dvejojau, kokias strategijas pasirinks treneriai, ar bandys dominuoti savo privalumais, ar prisitaikyti prie varžovo pasiūlytų kortų. Edvinas Justa mačą pradėjo su dviem sunkokais vyrukais Ignu Juškevičium ir Luku Bankieta, tačiau uždominuoti po krepšiu neišėjo. „Stekas-Rivilė“ į ketvirto numerio, poziciją išleido dar neapsiplunksnavusį A lygoje Andrej Tichonov ir tikėjosi iš jo snaiperiškų sugebėjimų.

Susitikimo pirmoji pusė slėgė abi komandas savo įtampa ir nė vienas iš klubų nepademonstravo savo tikrųjų sugebėjimų. „Stekas-Rivilė“ po krepšiu, galima sakyti, turėjo vos vieną priekinės linijos žaidėją Gediminą Poviliauską ir savo žaidimą pastatė smagiu mažiukų judėjimu.

„Ferimsta“ savo ruožtu poziciniam puolime rėmėsi Eduardu Rogačiov. Šeimininkai strigo su pataikymu iš toli, kai „Ferimstos“ statiškas žaidimas neleido susikurti gerų progų atakoms. Trenerių mintys strigo žaidėjų realizacijoje. Po pirmo ketvirčio „Stekas-Rivilė“ priekyje- 15:14.

Antrajame kėlinuke komandos ir toliau strigo puolime, bet pati kova buvo verta finalinio ketverto vardo. Rezultatas augo lėtai, abi komandos neblizgėjo efektyvumu ir ant Ekinstos sporto komplekso parketo dominavo gynyba.

„Ferimsta“ turėjo problemų su vidurio puolėjo pozicija, nes I. Juškevičius mačą pradėjo ryškiai perdegęs ir neišnaudojo kelių tokių progų, kad galėjai tik griebtis už galvos. Buvo aiškiai matyti, kad poziciniame puolime „Ferimsta“ neturi jokio panašumo. G. Poviliauskas puikiai stabdė 1x1 pagrindinį „stogdengių“ vidurio puolėją, o E. Rogačiov trūko erdvės, nes sutankinta „Steko—Rivilės“ gynyba paliko mažai variantų arčiau krepšio.

„Stekas-Rivilė“ primetė sau parankų žaidimą, eliminavo greitas „Ferimstos“ atakas, o patiems stipriai trūko pataikymo iš toli. A. Tichonov korta buvo gera, tačiau šiam jaunuoliui niekaip nesisekė įmesti laisvam paruoštų metimų.

Nepaisant to antrojo ketvirčio pabaigoj „Stekas-Rivilė“ surengė kelias atakas be atsako ir atitrūko per 7 taškus. Tiesiog nesulaikomai pirmoje pusėje po krepšiais dominavo G. Poviliauskas, kuris per du kėlinius suvertė iš po krepšio 13 taškų. Dvigubinti Edvinas Justa nesiryžo, nes prisibijojo priešininkų snaiperių bombų. „Ferimstai“ aiškiai reikėjo pertraukos, tam, kad atvėsinti perkaitusias galvas ir persidėlioti prioritetus. Po 30 minučių Gyčio Šukio klubas įgijo 5 taškų pranašumą - 32:27.

Antrąją mačo dalį Stasio Kurmino klubas akivaizdžiai pradėjo su didesne energija ir nusiteikimu. Jei pirmoje trilerio pusėje aikštėje vyravo kažkoks štilis, lėta žvalgybinė dėlionė, tai į trečią kėlinį svečiai išėjo perkąsti varžomas gerkles. Į du sėkmingus eilinius G. Poviliausko išpuolius, I. Juškevičius atsakė tuo pačiu, tritaškį su varžovo pražanga įsmeigė Linas Valatkevičius, dar du įrideno L. Bankieta ir „stogdengiai persvėrė rezultatą bei privertė Antaną Vipartą paprašyti minutės pertraukėlės.

Pradžioj neatrodė, kad kažkas pernelyg pasikeitė. Svečių persvara didėjo ir šeimininkai greitai sudegino dar vieną minutės trukmės pasitarimą. „Ferimsta“ nuo gynybos puikiai perėjo į greitas atakas ir padidino atstumą iki 10 taškų. Kai jau atrodė, kad „stogdengiai“ tuoj smogs lemtingus dūrius, Deimantas Pavlovskis patraukė „Steką–Rivilę“, prišaudė 7 taškus ir prieš lemtingą ketvirtį paliko svečiams vos vieno metimo pranašumą – 50:47.

Lemtingą ketvirtį „Ferimsta“ pradėjo dviem metimais be atsako, bet „Stekas-Rivilė“ puikiai pasinaudojo varžovų didelių silpnybėmis ginantis ir per tris minutes išlygino mačo rezultatą. Buvo momentas, kai šeimininkai turėjo trijų taškų pranašumą ir puikias progas atitrūkti dar labiau, tačiau ir vėl pavedė taiklumas. „Ferimsta“ vėl įklimpo į pozicinį krepšinį, bet rado būdų nepaleisti priešininko bent per du metimus.

Iki mačo pabaigos likus kiek daugiau nei dviem minutėm A. Vipartas turėjo vieno taško persvarą, tikėjimą ir aiškias gaires per kur bausti varžovą. Minutės bėgyje Vaidotas Jatulevičius turėjo dvi puikias progas padidinti savo komandos persvarą, bet metimai tikslo nepasiekė. Paskutinės minutės pradžioje E. Rogačiov surado laisvesnį I.Juškevičių, kuris dvitaškiu išvedė „Ferimstą“ į  priekį. Logiška, kad „Stekas-Rivilė“ vėliau sekusioje atakoje ieškojo itin produktyviai besikapojusio G. Poviliausko, bet kaip tik lemiamu metu svečių gynyba pradėjo dvigubint ir sudėtingas metimas neįkrito.

Tautvydui Kazimierui Vyšniauskui nusišypsojo sėkmė, kai vos neužkliuvęs už galinės linijos sugebėjo praslyst pro kibią gynybą ir įmetė du lemtingus taškus. „Stekas-Rivilė“ turėjo 3 taškų deficitą ir 26 sekundes, tačiau iki logiško tolimo metimo „Ferimsta“ neprileido. Desperatiškas Lauryno Jacevičiaus paleistas kamuolys nesiekė net lako. Taigi, „Ferimsta“ išgyveno pirmose ketvirtfinalio rungtynėse 68:65 bei išsiveržė serijoje 1-0.

„Stekas-Rivilė“ tritaškius realizavo vos 17 procentų taiklumu, kai jų priešininkas – 27. Šeimininkai nusileisdami ūgiu laimėjo atšokusius kamuolius ir rodė didesnį norą laimėti, o pritrūko vienos kitos detalės. Atsakomajai dvikovai abu treneriai turės ties kuo pagalvoti.  Mačas parodė, kad G. Poviliauskui nereikalinga parama ginantis, o pagalba gali koncentruotis ties kitom pavardėm. Tuo metu Edvinas Justa turi pakrapštyti galvą, ką daryti su sutankintom varžovo užkardom bei su dominuojančiu priešininko vidurio puolėju. Ar ryšis jį dvigubinti, o gal suras kitų vaistų kaip pristabdyti naudingiausią visos A lygos žaidėją.

Rezultatyviausiu „Ferimstos“ žaidėju tapo I. Juškevičius (11 atk.kam.), nors ir strigęs su realizacija, suvertė 14 taškų. L. Valatkevičius, E. Rogačiov (8 atk.kam., 12 rez.perd.) bei K. Ražukas atseikėjo po 10 taškų.

„Steko-Rivilės“ monstras G. Poviliauskas (23 tšk., 10 atk.kam.) tempė klubą ant savo pečių, surinkęs 32 naudingumo balus. D. Pavlovskis sužibo antroje mačo dalyje ir prišaudė 18 taškų. G. Sušinskas kone vienintelis iš komandos sugebėjo įmesti iš toli ir pridėjo 9 taškus. L. Jacevičius sukrapštė 7.

„Steko-Rivilės“ vadas A. Vipartas krapštė galvą: „Gaila, aišku, galėjome laimėt. Labiausiai akis bado per mažas pražangų skaičius ir tritaškių pataikymas. Trečiam kėliny, kai varžovai patraukė, mes per dešimt minučių sugebėjom padaryt tik dvi komandines baudas. Ir kalbėjom ir akcentavom, bet va vis tiek tokių loginių klaidų padarom.

Galiu pagirti komandą už pastangas gynyboje, tikrai gerai atrodėm poziciniam puolime, pristabdėm varžovą ir atidirbom kaip susitarę. Buvo keli momentai su pertekline pagalba, kur nusvilom, bet visumoje tai buvo mūsų stiprybė. Dar kartą sakau, gaila , kad neįkrito geri metimai, ir pačioje pabaigoje, tos šimtaprocentinės progos buvo praleistos. Atsakomajam mačui labai daug ko nėra keisti, reikia tikėtis geresnės realizacijos. Remsimės mūsų „mažuoju Arvydu Saboniu“ ir tikėsimės, kad krepšių lankai bus mums draugiškesni.“

„Ferimstos“ pulko generolas E. Justa tikėjosi sunkaus mačo: „Buvo galima laukti sunkių rungtynių. Varžovas patobulėjo regioninėj lygoj, turėjo už mus daugiau rungtynių. Mes paskutinį kartą kartu žaidėm senokai. Dalis žaidėjų jautė nuovargį po savaitgalio, kai žaidė įtemptus mačus kitose lygose. „Stekas-Rivilė“ turėjo daugiau energijos ir aš tik džiaugiuosi, kaip mes išėjome iš šių rungtynių sausi ir su tašku. Trūko mums dviejų svarbių žaidėjų, gal atsakomosiose rungtynėse juos jau turėsim. Kol kas net nežinau atsakomojo mačo datos ir tai nėra normali situacija. Reziumuojant, nesužaidėm mes labai gerų rungtynių, tikiuosi antrose rungtynėse būsim šviežesni ir parodysim save, kokius esame įpratę matyti.“