Perlaužtas pasipriešinimas ir parklupdyti veteranai

Trečiadienį (10-17) į A lygos kovos lauką stojo dar šeši klubai. Pirmoje akistatoje ISM universitetas tik paskutiniame ketvirtyje perlaužė „Vilniaus kolegijos“ pasipriešinimą. Panašiai nutiko ir VGTU bei „Sporto namų“ dvikovoje, tik čia sveiką kailį išnešė jau studentai. Vėlyvajame vakaro mače „Vilniaus universitetas“ nustebino, parklupdydamas „Steką-Rivilę“.

Vieniems pritrūko dienos, kitiems – susižaidimo.

Prieš 2018-2019 metų A lygos startą VU treneris Rimantas Kaminskas minėjo, kad jaučiasi įprastai, studentams pritrūko vienos dienos. Ekipa ruošėsi nuo rugsėjo pradžios, tačiau nemaža dalis komandos viešėjo Jungtinėse Amerikos Valstijose, nelaikė kamuolio rankose ir apie sportinę formą kalbos negali būti jokios. Svarbiausia šiai dienai – išlikęs komandos pagrindas bei prie komandos prisijungęs Domantas Pipiras.

„Vilniaus universiteto“ krepšininkai jau eilę metų susiduria su aukštaūgių trūkumu, o savo centimetrų trūkumą bando kompensuoti kieta gynyba, greičiu bei agresyviu puolimu.

„Klubas neužsikrauna psichologinės naštos keldamas tikslus. Svarbu eiti ir kovoti kiekvienose rungtynėse,“ – sakė R. Kaminskas.

Patyręs treneris žino, kad žaisti reikės su visais, lengvų rungtynių nebus. Šio vakaro priešininką VU pažįsta, pastebėjo, jog jis sustiprėjo gerai jiems žinomonis pavardėmis. Tam tikri akcentai sudėlioti, tačiau viską lemia atsidavimas idėjoms aikštelėje.

„Steko“ teneris Antanas Vipartas buvo šiek tiek drąsesnis. Prieš sezoną komandą pakeitė eilė žaidėjų, tačiau prie ekipos prisijungė ir tokie žymūs vardai, kaip Dominykas Gružinskas, Alvydas Žarskus, ar Laurynas Jacevičius.

Ekipa vėl kelia sau nemenkus tikslus, bei mąsto rimtai pasiausti ne tik ant A lygos parketo, bet ir RKL B divizione, o čia jau arti profesionalumo. Gerbiamas „Steko“ treneris paminėjo, kad komanda į mūšį stoja kaip ir pasiruošusi, pasitikrinusi draugiškose rungtynėse. „Šiek tiek nerimo kelia naujos ekipos susižaidimas, nes draugiški mačai ir kova už būvį yra du skirtingi dalykai.“ – nerimavo A. Vipartas.

Galinga pradžia su laiminga pabaiga

Susitikimas VU sporto salėje gavosi įsimintinas ir intriguojantis. Pirmasis ketvirtis prasidėjo kokybiškomis „Vilniaus universiteto“ atakomis, ir po atkarpos 8-0 „Steko-Rivilės“ vyriausias treneris griebėsi minutinės pertraukėlės. „Steko“ ataka išėjo nevykusi, o Simonas Lekys tritaškiu pagilino varžovo sezono starto krizę (11-0).

Pirmuosius taškus svečiai pelnė tik šeštąją mačo minutę, kai abu kartus nuo baudų metimo linijos buvo ekipos naujokas Vaidotas Jatulevičius (11-2). VU dominavimas neatlėgo, ekipa nuosekliai vykdė R.kaminsko užmačias, o gynyboje patikimai tvarkėsi su „Steko-Rivilės“ puolimo arsenalu.

Po dešimties minučių aikštelės šeimininkai vedė 25:6. Po pertraukėlės žaidimas aikštelėje išsilygino. Svečių komanda vis geriau pasinaudojo savo komandos aukštaūgių privalumais, žaidimas tapo brandesnis, akcentuotas į varžovo silpnąją vietą, kai tuo metu VU dvasią į viršų kėlė eks „stekietis“ Paulius Leščinskas.

Iki  didžiosios pertraukos „Stekas-Rivilė“ kiek sumažino atsilikimą ir į rūbinę nugužėjo geresnės nuotaikos – 38:24.

Prabėgus kelioms minutėms nuo trečiojo kėlinuko pradžios „Stekas“ surengė savo spurtą 8-0 bei aptirpino atsilikimą iki vienženklio skaičiaus (44:38). Rungtynėse grįžo įtampa, žaidėjų galvose padidėjo nervingumas. VU studentai surengė kelias sėkmingas atsakomąsias atakas, tačiau pajutęs kraujo kvapą, daugiausia Deimanto Pavlovskio pastangomis, „Stekas-Rivilė“ žingsnis po žingsnio artėjo link varžovo ir po trisdešimties minučių kovos švieslentėje degė iškalbingi skaičiai – 55:51.

Lemiamą kėlinuką studentai pradėjo šešiais taškais be atsako, kai svečių kelių minučių taškų badą tritaškiu nutraukė D.Pavlovskis. Žaidimo kokybe neblizgėjo abi komandos, tačiau kiek tikslesnis buvę „Stekas“ 38-ąją mačo minutę nukirpo deficitą iki vieno metimo - 65:63.

Greičiausiai lemtingu momentu rungtynėse tapo VU ekipos vieno lyderių P.Leščinsko tritaškis metimas (69:63), privertęs svečių trenerį paprašyti minutės pertraukėlės. Iki mačo pabaigos buvo likusi minutė. „Stekas“ pabandė išsigelbėti, tačiau greita ataka nepavyko ir mačo nugalėtojas tapo aiškus.

Galutinis rungtynių rezultatas - 73:65 byloja apie itin saldų Vilniaus universiteto pirmąjį  tašką.

VU komandoje naudingumu blizgėjo Paulius Leščinskas (19 tšk, 11 atk.kam.) bei D.Pipiras ( 11 tšk., 9 atk.kam.). Patikimai atrodė ir Mantas Dong, „priraitęs“ 12 „akių“, bei atlikęs 5 rezultatyvius perdavimus.

„Steko“ kompanijoje puolime žibėjo D.Pavlovskis, „pritaškęs“ 18 taškų. Ekipos bokštai Alvydas Žarskus (17 tšk., 9 atk.kam.) ir Vaidotas Jatulevičius (13 tšk., 4 atk.kam.) buvo naudingiausi komandoje, surinkę atitinkamai 29 ir 19 naudingumo balų.

Nesidžiauk radęs – neverk pametęs

Po rungtynių VU ekipos treneris R.Kaminskas, negali sakyti, kad nesidžiaugė, tačiau išlaikė santūrumą: „ „Stekas“ – gera komanda , todėl šita pergalė yra mums labai reikalinga. Pirmąjį kėlinuką sužaidėme tikrai gerai, įgijom didelę persvarą ir tai paveikė žaidėjų psichologiją. Pamanėm, kad viskas mums taip gerai klostysis ir toliau bei buvom praradę iniciatyvą trečiajame ketvirtyje.

Kaip minėjau prieš rungtynes, žaidėjų fizinė forma nėra pati geriausia ir tai atsiliepė tam tikromis atkarpomis. Esame jau gan patyrusi komanda ir tai, turbūt, mus išgelbėjo rungtynių gale. Pavyko įmesti svarbius metimus ir laimėti. Ypatingai džiūgauti kol kas nėra dėl ko, nes tai tik sezono pradžia, žiūrėsime savęs, žinom ties kuo reikia pasistengti.“

„Steko“ bataliono vyriausiasis leitenantas Antanas Vipartas ypatingai neliūdėjo: „Rungtynes pradėjau su 4 ekipos naujokais, o būtent jų pradžia mums labiausiai ir nenusisekė. Atrodė, kad judėjom lyg ir gerai, buvom agresyvūs, bet pradžioje gal šiek tiek perdegėm.

Iš didelio noro užstrigo žaidimo kokybė. Po šalto dušo, po truputį grįžinėjom į žaidimą, ekipos senbuviai priminė apie save, atsirado drausmė, pavyko geriau realizuoti susikurtas progas.

Paskutiniame ketvirtyje buvom priartėję iki vieno metimo, tačiau mus nubaudė ekipoje žaidęs Paulius Leščinskas. Na, šį kartą nelaimėjom, tačiau panikuoti nėra pagrindo.Komandos naujokai pajautė realybę, kas yra A lyga, ir nuo to momento stengsimės tobulėt. Komandoje yra noras, užsidegimas, o pirmas rimtas mačas išryškino, kad dar reikia įdėti nemažai darbo.“

Kai trūksta tiek nedaug

Kitose dvejuose mačuose taip pat netrūko nei sportinio pykčio, nei kietos kovos. „ISM universitetas“ akistatoje su „Vilniaus kolegija“ buvo laikomas aiškiu poros favoritu, tačiau A lygoje lengvo kelio nebūna.

Susitikimo pradžioje puolime strigo abu klubai, rezultatas keitėsi lėtai ir žiovaudamas. Martyno Rakausko vedini, namuose žaidę „Vilniaus kolegijos“ studentai momentu sublizgėjo įpusėjus kėlinukui, surengė kelias atakas be atsakomųjų veiksmų ir atitrūko per kelis metimus. ISM kolektyvas neblizgėjo, kentė taškų badą ir per pirmas dešimt minučių tesukrapštė devynias „akis“ (14:9).

Antrajame mačo ketvirtyje nuslūgo startinis jaudulys ir abi komandos parodė kitokius veidus. Pradžioje po Tauro Ulevičiaus tolimos bombos aikštelės šeimininkai buvo bepabėgą 19:11, kai „ISM universiteto“ spurtas 10-2 išlygino susitikimo rezultatą 21:21. Nuo to momento žaidimas išsilygino, ekipos žengė koja kojon, tačiau po puikių Arvydo Gydros ir Artūro Šinkausko benefisų svečiai prieš antrąją mačo dalį atitrūko per keturis punktus  - 36:40.

Prasidėjus lemiamai mačo pusei, ekipos ilgai ėjo gretai, kai užsiautė „Vilniaus kolegijos“ puolimo smaigaliai Matas Sabaliauskas bei Artūras Grygelis. Svečiai sunkiai rado vaistų prieš manevringą kolegijos artileriją, tuo pat metu patys sunkiai radi kelių po varžovo krepšiu.

Trečiojo kėlinuko pabaigoje, po Žygimanto Gedžiūno dviejų taiklių baudos metimų, „Vilniaus kolegija“ atitrūko aštuoniais taškais – 63:55.

Lemiamas ketvirtis buvo itin intriguojantis. Svečiai sukaupė visą likusį paraką, užsitaisė muškietas ir ėmė grasinti varžovui gynybinių įtvirtinimų sunaikinimu. Atsilikimas tirpo pamažu, bet ISM  vyrai išliko kantrūs, kol galų gale, 37-ąją mačo minutę, po A Gydros tritaškio,  išlygino mačo rezultatą - 75:75.

Iki mačo pabaigos likus kone minutei Karolis Bielskis aštriu reidu išvedė svečius į priekį dviem taškais, o po to sekusi „Vilniaus kolegijos“ ataka baigėsi klaida. ISM motoriukas Rokas Balbierius pasižymėjo dar dviem punktais ir prirėmė aikštelės šeimininkus prie sienos. Laiko nebebuvo likę nė dviems atakoms, o skuboti šeimininkų veiksmai nieko ir nebepakeitė. „ISM universitetas“ išvargo išvykos tašką – 84:78.

Nugalėtojų gretose puikiai debiutavo ekipos taikliarankis „bokštas“ A .Gydra, „prišaudęs“ net 27 taškus, bei susirinkęs net 17 atšokusių kamuolių. K.Bielskis (17 tšk., 9 atk.kam.) nesikratė lyderio naštos, kai dar vienas komandos naujokas Kristupas Surgėlas (11 tšk. ,7 atk.kam.) savo debiutu galėjo puikuotis prie daliosios lyties atstoves.

„Vilniaus kolegijai“ sunkiai sekėsi pataikyti iš toli, o padėtį gelbėjęs T.Ulevičius jų „įsmeigė“ tris bei viso surinko 15 taškų. M.Rakauskas (16 atk.kam.)  ir A.Grygelis prisidėjo po 10-tuką.

Dvi didybės – vienas nugalėtojas

VGTU komandos istorija yra didinga bei medaliais išklota. Retais metais komanda nepatenka į finalinį ketvertą, tačiau būtent taip nutiko studentams praėjusiais metais, todėl pilnai tikėtina, kad Gintaro Šerkšno auklėtiniais čempionato startą pasitinka išalkę ir degančiom akim.

Visiška priešingybė jiemas - pirmasis  varžovas „Sporto namai“, patyrę krepšinio veteranai, savo žaidimą grįsdami per ilgus metus sukaupta patirtimi, taip pat žinanti kas yra finalinis ketvertas, ar net kaip skanu gerti šampaną iš čempioniškos tautės.

Dviejų skirtingų bet išraiškingų klubų akistata prasidėjo namuose žaidusių VGTU studentu spurteliu 6-0. Patyręs varžovas - „Sporto namai“, stengėsi grūsti per priekį, ekipos snaiperiai atrodė užsikirtę, tad teko laikytis įsikibus studentam į skverną.

Atitrūkti studentams nepavyko, tad pirmasis ketvirtis - 17:14 neatsakė į jokius klausimus. Taip pat kaip ir antrasis. Studentai bangavo, neblizgėjo užbaigdami atakas, o momentiniai proveržiai greitai būdavo nugesti augalotesnio varžovo. „Sporto namai“ momentu, rodės, perlauš, tačiau pramesti tolimi metimai varė į neviltį pripažintus snaiperius bei jų gerbėjus. Iki didžiosios pertraukos išliko  VGTU trapi persvara - 31:28.

Antroje mačo pusėje abejoms ekipoms taip ir nepavyko surasti žaidimo kokybės. „Sporto namai“ greitai išlygino rezultatą ir nuo to momento prasidėjo virvės tampymas, tai į vieną , tai į kitą pusę.

Maksimalus skirtumas tarp klubų išliko trys taškai ir iki pat lemiamo ketvirčio nešališkas žiūrovas negalėjo apsispręs, už kurią čia komandą pastačius paskutinės santaupas.

Prieš lemiamą kėlinuką VGTU vis dar pirmavo dviem taškais – 45:43, o o pradžioje Evaldas Rastenis bei Vytautas Kirlys varžovui per veidą, vieną po kito, „tėškė“ du tritaškius, kas privertė „Sporto namus“ sustabdyti rungtynes trumpam pasitarimui. Deja, tai nieko nepakeitė, svečiai ir toliau švaistė pro šalį, emocijos liejos per kraštus, o tuo pasinaudoję studentai pabėgo dviženkle persvara.

Tik prabėgus daugiau nei penkioms minutėms svečiai pelnė pirmuosius taškus ketvirtajame ketvirtyje, tačiau traukinys jau buvo nuvažiavęs. VGTU pabaigoje atrodė solidžiai ir šventė pergalę - 64:51.

Nugalėtojams Mantas Vavilovas ir E.Rastenis „pribarstė“ po 14 taškų. Tvirto stoto Ignas Bilinskas (9 tšk., 10 atk. Kam.) buvo arti dvigubo dublio

„Sporto namai“ rungtynėse pataikė vos 1 tritaškį iš 29, o mažai jais piktnaudžiavęs Giedrius Giedra „suvertė“ 15 punktų. Rolandas Matulis ir Jonas Elvikis kartu sudėjus iš toli prametė 12 kartų, ir „sukrapštė“ atitinkamai 8 ir 7 taškus.