Kaip kovoti su sąnarių skausmu?

Sąnarių skausmas yra dažna problema, kuri gali trukdyti mėgautis aktyviu gyvenimu ir sportu. Sąnariais vadinamos tos kūno dalys, kur susitinka skirtingi kaulai ir ties kuriomis vyksta jų mechaninė trintis.

Jie yra sudaryti iš kremzlės, raiščių, sausgyslių ir sinovinio skysčio, kuris apsaugo ir tepa sąnarius, jog trintis būtų kuo mažesnė. Tačiau, dėl įvairių priežasčių, pvz., traumų, uždegimo, degeneracijos ar infekcijos sąnariai gali patirti skausmą, patinimą, sustingimą, o blogiausiu atveju, jie gali riboti judesių laisvę.

Sąnarių skausmas gali paveikti bet kurį sąnarį organizme, tačiau dažniausiai kenčia rankų, kojų, klubų ir stuburo sritys. Skausmas gali būti laikinas arba lėtinis, lengvas arba stiprus, vienkartinis arba pasikartojantis. Bet koks skausmas gali turėti įtakos gyvenimo kokybei ir sportui.

Kokių priemonių imtis norint susidoroti su sąnarių skausmu?

Jeigu jus jau kamuoja sąnarių skausmas ar vis dėlto norite užkirsti kelią jo atsiradimui ateityje, turite laikytis bendrų rekomendacijų. Tad, patariame atsižvelgti į šias:

Pirmiausia būtina konsultuotis su gydytoju. Jei sąnarių skausmas yra nuolatinis, stiprus arba lydimas kitų simptomų, pvz., karščiavimo, paraudimo, mėlynių ar sąnario deformacijos, reikia kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali nustatyti sąnarių skausmo priežastį ir paskirti tinkamą gydymą. Gydymas gali apimti vaistus nuo skausmo ir uždegimo, antibiotikus ar antivirusinius vaistus nuo infekcijos, fizioterapiją arba operaciją.

Papildai sąnariams. Yra daugybė maisto papildų, kurie teigiamai veikia sąnarių būklę ir gali sumažinti jų skausmą bei uždegimą.  Jų galite įsigyti internetu, pvz. www.sportuojantys.lt

Geriausi sąnarių papildų yra:

  • Gliukozaminas ir chondroitinas. Tai yra natūralios medžiagos, kurios sudaro kremzlę ir kitus jungiamuosius audinius. Jie padeda išlaikyti kremzlės elastingumą ir drėgmę bei mažina jos nykimą. Gliukozaminas ir chondroitinas gali pagerinti sąnarių judrumą ir sumažinti skausmą bei uždegimą.
  • Tai yra veiklioji medžiaga, kuri randama žaliojo imbiero šeimos augale ciberžolėje, kuris yra populiarus Ajurvedos prieskonis. Kurkuminas turi stiprias antioksidantines ir priešuždegimines savybes ir gali blokuoti kenksmingus COX-2 fermentus. Kurkuminas gali padėti sumažinti sąnarių skausmą ir patinimą.
  • Tai yra tradicinis augalas, pasižymintis gausiu bioaktyviu AKBA medžiagos kiekiu, kuris ramina uždegimus ir kovoja su sąnarius ardančiais 5-LOX fermentais. Bosvelijos rūgštys gali padėti pagerinti sąnarių funkciją ir mažinti skausmą.
  • Tai yra baltymas, kuris sudaro didžiąją kremzlės, raiščių ir sausgyslių dalį. Jis padeda stiprinti ir atstatyti sąnarių struktūras bei apsaugo nuo kremzlės degradacijos. Šis papildas gali pagerinti sąnarių judesius ir sumažinti skausmą sportuojant.
  • MSM (metilsulfonilmetanas). Tai yra sieros junginys, kuris yra reikalingas kolageno, gliukozamino, chondroitino ir kitų sąnariams būtinų baltymų sintezei. MSM gali padėti mažinti sąnarių uždegimą ir skausmą bei pagerinti sąnarių lankstumą.

Papildai sąnariams gali būti vartojami atskirai arba kartu su maistu tam, kad būtų pasiektas didesnis efektas. Tačiau, prieš vartojant juos, reikia pasitarti su gydytoju, nes kai kurie iš jų gali turėti šalutinį poveikį arba sąveikauti su kitais vaistais. Šie papildai taip pat turi būti vartojami ilgą laiką ir reguliariai tam, kad būtų matomi rezultatai. Tai reiškia, kad rezultatus matysite po ilgesnio vartojimo laiko, o ne pirmą vartojimo dieną.

  • Mankštintis ir sportuoti. Fizinis aktyvumas yra svarbus sąnarių sveikatai, nes jis stiprina raumenis, gerina kraujotaką, padeda išlaikyti reikiamą svorį. Mankšta ir sportas gali padėti išvengti arba sulėtinti kremzlės nykimą ir užkirsti kelią sąnarių skausmui. Tačiau, reikia rinktis tinkamas treniruotes ir pratimus, kurie nebūtų per daug apkraunantys arba traumuojantys sąnarius. Geriausias pasirinkimas yra: plaukimas, važinėjimas dviračiu, vaikščiojimas, jogos ar pilateso pratimai.
  • Turite sveikai maitintis. Mityba taip pat turi įtakos sąnarių sveikatai ir skausmui. Rekomenduojama valgyti daug vaisių, daržovių, grūdų, riešutų, žuvies ir liesos mėsos, kurie užtikrina, kad gaunate reikalingus vitaminus, mineralus, antioksidantus ir omega-3 riebalų rūgštis. Jie mažina uždegimą ir skatina kremzlės atsinaujinimą. Reikia vengti perdirbto maisto, cukraus, raudonos mėsos, pieno produktų ir alkoholio, kurie gali sukelti uždegimą ir padidinti kūno svorį. Svorio metimas taip pat gali sumažinti krūvį sąnariams ir palengvinti skausmą.

Sąnarių skausmas nereiškia, kad reikia atsisakyti sporto ar aktyvaus gyvenimo būdo. Svarbu rasti tinkamą balansą tarp fizinio aktyvumo ir poilsio bei rūpintis savo sąnarių sveikata. Žalingų įpročių atsisakymas taip pat būtų vienas iš geriausių sprendimų, nes būtent jie gali būti priežastimi kodėl su sveika mityba ir papildais jūsų situacija nesikeičia. Taip yra dėl to, kad žalingi įpročiai, tokie kaip alkoholio vartojimas bei rūkymas, neleidžia tinkamai įsisavinti reikalingų medžiagų.

Laikantis prieš tai išvardintų rekomendacijų, galite išvengti rimtesnių komplikacijų, kurios dažnai atsiranda vėlyvame amžiuje. Atminkite, kad kokį gyvenimo būdą propaguojate ir kaip rūpinatės savo sveikata dabar, tokias pasekmes jausite vėliau.