Patys akyliausi sostineskl.lt svetainės lankytojai jau pastebėjo, kad prie žaidėjų statistikos yra atsiradęs papildomas „Sezono reitingo“ stulpelis, kuriame atvaizduojamas skaičius.
Ką jis reiškia? Ir kokią įtaką jis turės ateinančiame GEALAN-Sostinės krepšinio lygos (SKL) sezone? Apie tai ir papasakosime šiame straipsnyje.
Pirmasis, matematiškai įvertinti žaidėjus ir taip subalansuoti lygos komandų pajėgumą įvairiuose čempionatuose, prieš gerus penkis metus pasiūlė kadaise „Sekmadienio lygai“ vadovavęs Audrius Uziala.
Tiesa, daugelį metų tai tebuvo gera idėja, nes nebuvo nei aiškaus apibrėžimo, nei techninių galimybių apskaičiuoti žaidėjų pajėgumą.
Vis tik, šią vasarą problemą padėjo išspręsti kitas krepšinio entuziastas, tirtaškių genijus Antanas Šegžda, kuris sugalvojo beveik tobulą modelį padėsiantį įvertinti tikrąjį žaidėjo pajėgumą.
Tikslų aprašymą kaip viskas buvo apskaičiuota ir kaip skaičiuosis ateinančiame sezone - pridėsime straipsnio apačioje, o dabar paaiškinsime, kam tas reitingas apskritai yra reikalingas.
Nuo pat pirmų metų, kuomet liberalizavus SKL taisykles buvo leista žaisti už skirtingas komandas, skirtingose lygose būdavo aklai „prisirišama“ prie pajėgumo raidžių ir visiškai neatsižvelgiama į tikrąjį žaidėjų pajėgumą.
Tad neretai iškildavo sitaucijos, kuomet už darbo komandą B lygoje registruotas žaidėjas, kuris ten yra visiškas statistas negali žaisti E lygoje, nes to neleidžia SKL Nuostatai.
Panaši situacija kildavo ir tuomet, kuomet jaunas krepšininkas nori tobulėti, užsiregistruoja į A lygą ir taip nubraukia bet kokius šansus žaisti žemesnėje nei B lygoje, nepaisant to, jog realus jo pajėgumas nuo to, kad žaidžia aukščiausiame lygyje nė kiek nesikeičia.
Galiausiai, didžiausios diskusijos kildavo pavasario čempionatuose, kuriuose komandos nori žaisti kiek kitokiomis sudėtimis į jas įtraukiant savo draugus iš aukštesnių lygų.
Tad prisirišus prie griežtų apribojimų pagal lygas dažnu atveju komandos net nesiregistruodavo į turnyrą arba būdavo priverstos žaisti aukštesniame lygyje, kuriame jos būdavo nekonkurencingos.
Todėl reikėjo aiškaus apibrėžimo, kas yra geras žaidėjas ir kas yra „stipri“ ar „silpnesnė“ komanda, o visas šias problemas, tikimės, padės išspręsti žaidėjų reitingas.
Pirmiausia, jis bus naudojamas tuo atveju, jeigu matysime, jog komanda registruojasi į žemesnio pajėgumą lygą, nors skaičiai rodo, kad ji turėtų žaisti aukštesniame lygyje.
Toliau reitingo balai bus skaičiuojami pavasario ar vasaros čempionatuose, jeigu iškils klausimas dėl realaus komandų pajėgumo ar tinkamumo žaisti viename ar kitame lygyje.
Vis tik, turbūt didžiausią naudą pajaus ne komandos, o pavieniai krepšininkai, kurie turi ambicijų, nori žaisti aukštesniame lygyje, bet tuo pačiu nori padėti savo draugams žaisti žemesniame lygyje.
Jei matematinis modelis parodys, kad krepšininkas, pagal savo reitingą, atitinką bendrą komandos lygį jam bus pritaikoma išimtis SKL Nuostatuose ir jis be jokių problemų pagal dvigubą licenciją galės žaisti žemesnėse, nei numatyta lygose.
Gali atrodyti, jog dar didesnis Nuostatų liberalizavimas įneš dar daugiau chaoso. Tačiau skubame nuraminti, kad didžia dalimi atvejų čempionatas bus organizuojamas pagal įprastas taisykles ir išimtys dėl reitingo bus taikomos tik pavieniais atvejais, ne tik matematiškai, bet ir žmogiškojo faktoriaus pagalba įvertinus žaidėjų pajėgumą ir jų įtaką komandos rezultatams.
Galiausiai, tikimės, jog ši naujovė įneš ir tam tikro azarto, juk kiekvienam turbūt įdomu pažiūrėti kaip įvertintas tavo pasirodymas čempionate ir kaip reitingas kis šiame ir ateinančiuose sezonuose!
SKL žaidėjų reitingas
Žaidėjų reitingas turi atspindėti žaidėjo pajėgumą (kokio kalibro/pajėgumo tai žaidėjas)
Reitingo balo minimumas - 0, maksimumas 100.
Reitingo balas remiasi esminiu „efektyvumo“ rodikliu - naudingumo balai per minutę. Maksimalus efektyvumo rodiklis - 100 = 1 naudingumo balas per 1 minutę.
Šis rodiklis skaičiuojamas elementariai - sumuojami konkrečioje lygoje surinkti naudingumo balai, dalinama iš sužaistų minučių kiekio ir dauginama iš 100.
Jei efektyvumas neigiamas tai jis prilyginamas 0. Jei gauname >100 - prilyginame 100 (čia tuo atveju kai žaidėjas sugebėjo rinkti >1 naudingumo balo per minutę).
Skaičiuojant žaidėjo reitingą įvertinamas sužaistų minučių kiekis, lygos pajėgumas, bei komandos užimta vieta lygoje.
Pradedame nuo sužaistų minučių - efektyvumo balas skaičiuojamas tik tiems žaidėjams, kurie sužaidė >= 100 minučių, bet efektyvumo 100% skaičiuojamas tik tiems kas sužaidė >= 300 min.
* Sužaidė 300+ minučių - Efektyvumas * 100%
* Sužaidė 250+ minučių - Efektyvumas * 95%
* Sužaidė 200+ minučių - Efektyvumas * 90%
* Sužaidė 150+ minučių - Efektyvumas * 85%
* Sužaidė 100+ minučių - Efektyvumas * 80%
* Sužaidė<100 min. - efektyvumas ir reitingas nėra skaičiuojami (reitingas = 0).
Reitingas mažėja sulig lygos pajėgumu ir komandos užimta vieta. Reitingas paskaičiuojamas gautą efektyvumo rodiklį dauginant iš atitinkamo procento:
DT - Didžioji taurė
MT - Mažoji taurė
IT - „Iššūkio“ taurė
Galutinė reitingo formulė:
N.B.p.m. – EFF balu suma / sužaistų minučių kiekis (konkreti lyga * konkreti komanda)
Min% - % priklausomai nuo sužaistų minučių kiekio (už konkrečią komandą konkrečioje lygoje A/B/C/D)
Vietos% - % kurį skaičiuojame priklausomai nuo komandos užimtos vietos.
REITINGAS = N.B.p.m. * 100 * Min% * Vietos%