„Širdyje įvyko lūžis“: A. Bukelskis sieks krepšininko svajonės, apie kurią drąsiai kalba ir treneriai

„Širdyje įvyko lūžis, perversmas. Dabar jau aiškiai žinau, ko noriu. Noriu būti krepšininkas. Ir darysiu viską, kad juo tapčiau“. Tai vieno ryškiausių SKL D ir E lygų žaidėjo Armando Bukelskio žodžiai. 15-metis labai staigiai šovė į viršų, dabar renka įspūdingus skaičius, svajoja tapti krepšininku, o apie tokią realią galimybę drąsiai kalba ir šeima, ir treneris.

Armandas SKL E lygoje atstovauja Vilniaus krepšinio mokyklos 2007 metų trečiai komandai (Vilniaus-KM-2007-III). SKL D lygoje žaidžia 5GTECH.lt ekipoje. Ir vos prie jų prisijungė, vos išbandė save šiame lygyje – jo žaidimas apsivertė aukštyn kojomis.

Per maždaug pusmetį 15-metis iš tiesiog krepšinį mėgstančio jaunuolio išaugo į potencialiai būsimą krepšininką. Išaugo ir tiesiogine to žodžio prasme. Ne tik talentu, bet ir ūgiu. 15-metis jau dabar yra 197 cm ūgio – aukštesnis už beveik visus bendraamžius. Dažnai aukščiausias žaidėjas aikštėje ir vyrų krepšinyje.

„Sunku apibūdinti tą jausmą, bet kažkuriuo metu tvirtai pasakiau sau, kad viskas, apsisprendžiau. Pajaučiau tą vidinį žvėrį, kuris nori žaisti krepšinį“, – sako pats A. Bukelskis.

Ir tai nėra tik skambūs dar mokykloje besimokančio, gerą atkarpą žaidžiančio jaunuolio užmojai. Apie rimtą potencialą tapti profesionalu, kalba ir Armando tėvas, kuris ir treniruoja sūnaus komandą SKL E lygoje, ir pagrindinis Vilniaus-KM treneris, kuris su žaidėju dirba 5 kartus per savaitę.

 „Jeigu viskas gerai – jis tikrai gali būti geras krepšininkas. Tikrai. Tuo neabejoju“, – sako Edvardas Bukelskis.

„Armandas turi tikrai neblogą krepšinio supratimą. Ypač puolime. Labai gerai nuskaito situacijas, skaito žaidimą, protingai dalinasi kamuoliu, mėgsta ir geba atlikti gerus perdavimus. Svarbiausia – gerai supranta krepšinį“, – priduria Vilniaus-KM treneris Andrius Šležas.

O dabar apie skaičius. Armando vidurkiai SKL E lygoje turbūt patys geriausiai atsako, kokioje sportinėje formoje jaunuolis šiuo metu yra.

Vidutiniškai per rungtynes jis renka 19,7 taško, atkovoja po 11,5 kamuolio, atlieka po 5,8 rezultatyvaus perdavimo ir fiksuoja 29,5 naudingumo balų vidurkį.

„Jis turi labai gerą aikštės matymą, labai aukšto lygio perdavimai. Kartais pagalvojame, jeigu komandai geriau kristų metimai, tai rezultatyvių perdavimų per rungtynes galėtų būti ir 20-30“, – šypteli žaidėjo tėvas Edvardas.

Įdomu tai, kad Armandas vis dar neturi vienos aiškios pozicijos aikštėje. SKL E lygoje, rungtynėse puolime žaidžia įžaidėju, gynyboje – centru. Moksleivių lygoje – žaidžia nuo 3 iki 5 pozicijos – įžaidėjo funkcijas atlieka labai retai.

„Manau, kad man tai į naudą. Dabartiniame krepšinyje labai vertinami universalūs žaidėjai, galintys keisti pozicijas, tai manau, kad kaupti kuo įvairesnę patirtį, yra reikšminga“, – sako pats 15-metis.

Armandas SKL lygose yra užfiksavęs ir 49, ir 45, ir 42 naudingumo balų pasirodymų. Tokie skaičiai jau tampa nebe atsitiktinumu, o tendencija. Vis dėlto, yra ir kiek silpnesnė žaidėjo pusė. Abu treneriai ją išskiria tą pačią.

„Svarbu suprasti, kad yra puolimas ir gynyba. Gynyboje tikrai norėtųsi didesnio pasitempimo, tą tikrai dažnai akcentuojame“, – sako A. Šležas.

„Taip, gynyba turbūt yra silpnesnė pusė. Fiziologija kartais neleidžia jam suspėti tam tikrose situacijose, vietomis tikrai trūksta greičio. Net neabejoju ir pats matau, kad jis tikrai stengiasi, bet tai yra dalis, kurią reikės tobulinti“, – antrina E. Bukelskis.

Pats krepšininkas drąsiai ir labai užtikrintai teigia – bus krepšininkas. Lūžį širdyje jau pajuto ir, ne ką mažiau svarbu, turi tvirtą šeimos palaikymą.

„Taip, matau tą lūžį. Šiais metais tikrai matau. Manau, kad jis ir įvyko būtent SKL, kur pajautė, kad gali gerai žaisti, gali varžytis su vyrais. Dabar yra labai, labai motyvuotas. Eina į sporto salę, daug treniruojasi, lieka po treniruočių pamėtyti, namie atlieka pratimus. Viskas eina gera linkme. Tikrai džiaugiuosi“, – sako Armano tėvas.

Plačiau apie A. Bukelskio proveržį, aiškias svajones, neaiškias pozicijas ir kertinius laukiančius metus – interviu:

Visų pirma, kaip pats įvertintum dabartinę savo sportinę formą, kaip jautiesi aikštėje?
Jaučiuosi tikrai gerai. Su kiekvienomis rungtynėmis įgaunu daug patirties ir svarbu, kad dabar jau pats jaučiu, kaip iš kiekvienų rungtynių kažko naujo išmokstu. Treneriai pasako, ką reiktų daryti geriau, aš stengiuosi klausyti ir mokytis ir tobulėti.

Akivaizdu, kad aikštėje turi labai daug laisvės. Ką tau reiškia laisvė kurti?
Laisvė man turbūt yra svarbiausias dalykas. Turėdamas daugiau laisvės, įgauni kur kas daugiau pasitikėjimo savimi. Nebesijauti blogai, kai kelis kartus suklysti, nes žinai, kad dar turėsi progų atsigriebti. Pasitikėjimas savimi ir pasitikėjimas iš aplinkos man labai svarbu, ypač tokiame amžiuje.

Pabandyk prisiminti save prieš kelerius metus. Visą laiką norėjai būti su kamuoliu rankose?
Tiesą sakant, tą labai didelį norą kurti, vadovauti puolimui, atradau visai neseniai. Pajaučiau, kad galiu ir labai mėgstu kurti atakas, taip iškart supratau, kur mano stiprioji pusė. Prieš porą metų apie tai negalvojau, bet dabar, taip, noriu spręsti situacijas.

SKL žaidi įžaidėju, MKL žaidi nuo 3 iki 5 pozicijos. Kaip vertini tokią praktiką?
Manau, kad man tai į naudą. Dabartiniame krepšinyje labai vertinami universalūs žaidėjai, galintys keisti pozicijas, tai manau, kad kaupti kuo įvairesnę patirtį, yra reikšminga.

Negi tikrai esi 197 cm ūgio įžaidėjas?
Na, taip, atrodo keistai, bet yra ir NBA tokių pavyzdžių. Oklahomoje įžaidėjas yra Joshas Giddey, jo ūgis virš dviejų metrų.

Esi aukščiausias komandoje, o įžaidėjo pozicija vis tiek patraukliausia?Taip. Sunku patikėti, bet taip.

Matai save profesionalaus krepšininko kelyje?
Turbūt neseniai įvyko perversmas. Neseniai atsakiau sau į klausimą, kuo noriu būti. Noriu būti krepšininkas. Ir dabar darau viską siekdamas šios svajonės: treniruojuosi, daug dirbu papildomai, tobulėju.

Kaip tą pajautei?
Sunku apibūdinti tą jausmą, bet kažkuriuo metu tvirtai pasakiau sau, kad viskas, apsisprendžiau. Pajaučiau tą vidinį žvėrį, kuris nori žaisti krepšinį.

Nemanai, kad tokios mintys gali būti laikinos?
Esu tikras, kad nebus. Širdyje įvyko lūžis, perversmas. Dabar net geriau jaučiuosi, nes aiškiai žinau, ko noriu. Noriu būti krepšininkas. Ir darysiu viską, kad juo tapčiau.

Kas tokio turi nutikti aikštėje, kad surinktum 49 naudingumo balus?
Realiai, turi daryti visko po truputį aikštėje. Sakyčiau, kad daug priklauso nuo pirmo, ar pirmų kelių metimų.

Kaip pats reaguoji į tokius pasirodymus?
Labai geras jausmas. Po rungtynių komanda aplaisto vandeniu rūbinėje, pasveikiname vieni kitus. Tai dar labiau motyvuoja, dar labiau nori pakartoti šitą emociją.

Dažniausiai tokius vidurkius renka centrai, ne įžaidėjai...
Manau, didžiausias faktorius yra mano ūgis. Aš tikrai aukštesnis už daug varžovų, todėl ir kamuolių atkovoju daugiau. Aišku, reikia suprasti ir krepšinio teoriją, kaip, kur nukris kamuolys, o viso to mokausi kiekvienose rungtynėse.

Koks tau yra širdžiai maloniausias krepšinio elementas?
Maloniausias elementas yra gynyba. Manau, labiausiai džiaugiuosi sėkmingai apsigynęs prieš kokį rimtą varžovą.

Rinktumeisi tritaškį ar gerą epizodą gynyboje?
Tikrai gynyboje.

O kaip pats vertini savo darbą gynyboje? Abu treneriai tai išskyrė kaip silpnąją vietą.
Dažnai girdžiu, kad gynyboje yra spragų. Aš tai suprantu, bet tikrai stengiuosi, tiesiog kartais kūnas neleidžia – pritrūksta greičio, mobilumo.

Kas yra tavo autoritetai krepšinyje?
Aukšti įžaidėjai. Joshas Giddey, Shai‘us Gilgeous-Alexander.

O Lietuvos krepšinyje?
Nelabai žiūriu lietuvišką krepšinį. Na, gerai, man gal artimiausias Vaido Kariniausko žaidimas.

Norėdamas tapti profesionalu, turėsi nugalėti ir milžinišką konkurenciją. Esi pasiruošęs?
Nesidarau į kitus, tiesiog dirbu ir tikiu, kad viskas ateis su laiku.

Įžaidėjas turi būti ir visomis prasmėmis komandos lyderis?
Taip, visiškai pritariu. Slovėnijos rinktinės geras pavyzdys – visa komanda žaidžia taip, kaip jai diriguoja Luka Dončičius. Įžaidėjai visada turi didžiausią įtaką. Manau, kad jeigu komandoje geras įžaidėjas, tai gera ir pati komanda.

O manai, kad turi lyderio savybių?
Manau, per viduriuką. Dar tikrai reikia daug kur pasitempti, bet aš stengiuosi.

Artimiausi keleri metai gali labai daug atsakyti. Kaip pats įsivaizduoji, kaip jie atrodys, ką konkrečiai turėsi daryti, kad pasiektum aukštesnį lygį?
Čia tikrai kertinis amžius, nes atsiranda nemažai pagundų. Visokios šventės, parūkymai, gėrimai. Šitas laikotarpis ir parodo, kas bus sportininkai, kas ne. Aš tikrai stengiuosi koncentruotis tik į krepšinį ir visko, kas nereikalinga, atsisakyti. Viską darysiu, kad būčiau krepšininkas.

O galbūt jau dabar turi aiškų tikslą – ką norėtum pasiekti?
Viską parodys laikas, bet labiausiai norėčiau žaisti Eurolygoje.

Kurios karjeros rungtynės tau įsiminė labiausiai?
Buvo SKL vienoje iš lygų rungtynės, kuriose surinkau pirmą gyvenime trigubą dublį. Komandos draugas dar pataikė metimą su sirena ir laimėjome. Tas vakaras tikrai nepamirštamas.

Kokie tavo asmeniniai tikslai šiame sezone?
Įgauti kuo daugiau pasitikėjimo. Viskas galiausiai susideda į pasitikėjimą savimi.

Palinkėjimas jauniems, panašaus amžiaus kylantiems krepšininkams?Svarbiausia – įveikti sunkias dienas ir nepasiduoti. Visada bus sunkių dienų, bus nuopolių. Palinkėsiu suprasti, kad visada reikės drąsos ir ryžto sugrįžti.