Kariuomenės dieną pasitinkantys kariai-krepšininkai: „Kai situacija tokia įkaitusi, šventės yra mažiau“

„Valia nugalėti“. Šia trumpa, bet labai iškalbinga fraze, metai iš metų kone kasdien vadovaujasi Lietuvos kariai. Ir ugdo valią nugalėti kariškiai ne tik pratybose, bet ir krepšinio aikštelėje. O šiemet, pasitikdami vieną svarbiausių švenčių, jie pripažįsta – nuotaikos tikrai ne tokios pakilios, kaip anksčiau.

Nuo pat 1918-ųjų, kiekvieną lapkričio 23 dieną Lietuvoje minima Kariuomenės diena. „Tai didi diena“, – sako jau 32 metus šaliai tarnaujantis pulkininkas Arturas Jasinskas, kuris kartu – ir vienas pagrindinių vedlių LKA-Karys krepšinio komandoje.

Kariuomenės dieną tradiciškai mini ir GEALAN-Sostinės krepšinio lyga (SKL), pasikalbėjusi su B lygoje žaidžiančios LKA-Kario komandos vadovu ir simboliu.

„Tiesą sakant, kai situacija tokia įkaitusi, kai geopolitinė padėtis tokia nestabili, šventės šiemet yra mažiau“, – atvirai sako plk. A. Jasinskas.

LKA-Karys komanda egzistuoja jau daugiau kaip dešimtmetį ir joje žaidžia išskirtinai tik kariuomenės darbuotojai – žmonės, kurie savo gyvenimą tiesiogiai aukoja Tėvynės labui. Ir krepšinio kamuolį į rankas paima tik laisvu nuo tarnybos metu.

O būtent laisvo laiko krepšiniui ir apskritai šviežių, pozityviai nuteikiančių minčių, šiomis dienomis vis mažiau. Vykstant karui Ukrainoje ir kariniam konfliktui tarp Izraelio ir Palestinos, natūralu, kariškiams krepšinis tiesiog negali būti pagrindinis prioritetas.

„Patys kariai dabar turi kur kas daugiau pratybų ir užsiėmimų tiesioginėje savo veikloje. Normalu, kad tam ir koncentruojamės. Turime vystyti kariuomenę, vykdyti nurodymus, sekame geopolitinę situaciją ir tam skiriame visą dėmesį“, – dėsto komandos vadovas.

LKA-Karys komanda yra ilgametė stipriausios A lygos dalyvė. Vis dėlto, šiemet nuspręsta sezoną pradėti laipteliu žemiau – B lygoje. Ypatingą šventę komanda pasitinka kaip vienvaldė B lygos lydėrė – lapkričio 23 dieną yra iškovojusi 5 pergales, patyrusi vieną pralaimėjimą.

Ir tai nėra vienintelė šalies kariškių atstovaujama komanda SKL. Dar kiek žemesnėje C lygoje rungtyniauja KK Kariūnas komanda, kurią sudaro Lietuvos Karo akademijos studentai.

„Šiemet tikrai daug daugiau užimtumo, ne visi kariai gali spėti ir pratybose sudalyvauti ir atiduoti jėgas krepšiniui. Todėl nusprendėme pereiti į B lygą, kur esame konkurencingi“, – sako daugiau kaip dešimt metų komandai paskyręs plk. A. Jasinskas.

Kiek dabartiniame globaliame kontekste yra svarbus šis žodis – kariuomenė?

Neabejoju, kad kiekvienas mes šiuos žodžius – kariuomenė, karys – girdime kur kas dažniau ir tikrai ne šiaip sau. Turime suprasti, ką tai iš tiesų reiškia, kodėl mes tai girdime. Manau, kiekvienas turime pradėti nuo savęs ir pagalvoti, kokiu būdu galime prisidėti prie kariuomenės stiprinimo. Yra įvairiausių būdų, kaip prisidėti, bet pats svarbiausias ir reikalingiausias – tai buvimas pačios kariuomenės dalimi. Žinojimas, kaip ginti savo valstybę ginklu. Būti pasiruošus eiti ir gintis nuo priešo. Tam yra reikalingi tvirti, gerai fiziškai pasirengę žmonės, sportininkai. Juk matome, kaip Ukrainoje kariauja ir aukščiausio lygio sportininkai.

Kokia jūsų akimis yra jaunoji Lietuvos kariškių karta? Kiek jaunimas supranta, ką reiškia ginti šalį?

Tikrai buvo gan ilgas laikotarpis, kai visi buvome ramūs, nusiteikę geriems, taikiems laikams. Manau, dabar daug jaunų žmonių, vienaip ar kitaip užsiimančių pilietiška veikla, mato, kad be jų pagalbos valstybė gali tiesiog neišsiversti. Jei reikės ją ginti, reiškia, reikės jaunų žmonių. Dar paprasčiau – valstybei tiesiog reikės ją ginančių žmonių.

Jaunimas dabar kiek kitoks – visi įpratę, kad viskas aplink gana paprasta ir lengva, susidėlioja savaime. Iš kitos pusės, matau tikrai daug jaunų žmonių, kurie rimtai žiūri į valstybingumo išsaugojimą. Visais laikais būdavo skirtingų žmonių. Vieni renkasi lengvą kelią, kiti – tvirtai stovi ir stovės už Tėvynę.

Kokia yra jūsų žinutė žmonėms, kurie, matydami aplink vykstančius karus, nerimauja?

Nereikia stovėti ir nerimauti. Jeigu nerimauji, reiškia tau rūpi. Reiškia, reikia imtis veiksmų. Nerimas turi būti mažinamas mūsų pačių veiksmais. Patriotiškumas ir pilietiškumas – viso to varomoji jėga. Jeigu tau tikrai svarbu, kas bus, tai tu ir prisidedi prie ateities, prisidedi prie to, kaip kas susiklostys. Ne tik valstybė turi kažką tau duoti, bet ir tu jai. Šiuo atveju, tu turi jai padėti.

Koks yra jūsų pažadas artimiausiems metams – iki kitos Kariuomenės dienos?

Pažadu, kad mes nesiblaškysime. Bent sieksime nesiblaškyti. Svarbiausia, kad turėtume vadų ir politinės vadovybės tikslius ir aiškius sprendimus. Karys, kokį įsakymą gaus, jį visada vykdys. Taigi, svarbiausia turėti aiškius tikslus ir gauti aiškius nurodymus.

Pereikime prie krepšinio. Kokie įgūdžiai iš karinių pratybų persikelia į krepšinio aikštelę?

Labiausia disciplina ir supratimas, kad be draugo, be tvirto užnugario, tau gali nepavykti. Kuo daugiau kartu treniruojiesi lauke, pratybose, tuo tu labiau supranti ir komandos draugą krepšinio aikštelėje. Žaisdamas krepšinį pajauti, kad be pagalbos kiekviename žingsniyje, be vienybės, be kovos, nelaimėsi krepšinio rungtynių. Panašiai gali būti ir mūšio lauke.

Ko reikia jūsų komandai, kad ji taptų dar stipresnė?

Manau, kad iš jaunimo reikėtų truputį daugiau atsakomybės. Reikėtų atkakliau lankyti treniruotes, net ir pačias rungtynes. Daug kas galvoja, kad nieko nepakeis, sako, bus kaip bus. Bet mes tikrai siekiame tvirtesnio atsinešimo į komandą.

Koks jūsų sezono tikslas?

Kadangi perėjome į žemesnę lygą, norėtume grįžti į A lygą. Reikia B lygą laimėti sportiniu principu. Dėsime visas pastangas, kad tai pasiektume. Tai vienintelis tikslas.